Kuzey Koreli Korsanlardan 1.7 Milyar Dolarlık Kripto Vurgunu

Kuzey Koreli Korsanlardan 1.7 Milyar Dolarlık Kripto VurgunuKuzey Koreli korsanlardan 1.7 milyar dolarlık kripto vurgunu. Yapılan araştırmaya göre Kuzey Kore devleti tarafından desteklenen hackerlar, 2022 yılında tam 1.7 milyar dolar kripto para ele geçirdi.

Dünyanın birçok farklı ülkesinde kripto para hırsızlıkları gündeme geliyor. Bu girişimlerin son dönemde büyük bir bölümü ise Kuzey Kore’den gerçekleşiyor. The Economist dergisine göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2022’de, 1,7 milyar dolarla tarihin en büyük kripto para vurgununu yaptı.

Raporlarla tespit edildiği belirtilen en büyük vurgun Mart 2022’de yapıldı. Kuzey Koreliler tek kalemde 600 milyon dolar çaldı.

Korsanlar 4 Farklı Yöntem Kullanıyor

Son dönemde Kuzey Kore’den gerçekleşen hack saldırılarının arttığı biliniyor. Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının bunu nasıl başardığı ise merak konusu. The Economist’te çıkan habere göre 4 farklı yol izleniyor.

Kripto para ele geçirme işlemini yaptıktan sonra bu kripto parayı küçük miktarlara bölüyorlar. İkinci adımda küçük miktarlar da farklı cüzdanlara bölünüyor. Farklı cüzdanlara geçen kripto paralar bozduruluyor ve farklı coinler alınıyor. Böylece ilk üç adımda takibi zorlaştıran korsanlar, son adımda mikser sistemini kullanıyor. Bu sistemde kripto paralar dijital bir havuzda saklanıyor.

İzlenilen yol sayesinde takibi büyük ölçüde önleyen korsanlar, geçtiğimiz yıllarda birçok önemli şirkete de saldırdı. Kuzey Koreli korsanların saldırılarının devam etmesi bekleniyor. Öte yandan ABD’nin bu saldırıları önlemek için çaba sarf ettiği görülüyor. Son dönemde bu korsanlarla ilgisi olduğu tahmin edilen cüzdanların işlem yapması yasaklandı.

Kim Jong-Un’un Füze Programı Bu Saldırılardan Finanse Ediliyor

Dışa kapalı bir ülke olması sebebiyle fazla bilginin elde edilemediği ülkelerden Kuzey Kore’de geçtiğimiz yıl 96 füze denemesi yapılmıştı. Ülkenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olunmasa bile bu denemelerin kaynağının ne olduğu merak ediliyordu. The Economist’e göre kripto para vurgunuyla bu denemeler finanse ediliyor.

Ekonomik verilerini açıklamayan Kuzey Kore’nin önümüzdeki dönemde de benzer saldırılarla gündeme gelmesi bekleniyor. Bu saldırıların önüne geçilip geçilemeyeceği ise merak konusu.

Etiketler:

Yorum Yap