Bitcoin’in Çalışma Mantığı Nedir?

bitcoin dijital kripto para birimiBitcoin, internet üzerinden aracılara gerek duymadan para göndermeye yarayan bir özelliktir. Bankaları ve aracıları devre dışı bırakması sayesinde ün yapan Bitcoin’in mantığı aslında e-mail ile aynıdır. E-maili internetten mesaj göndermek için kullanıyorsunuz. Bitcoin de para göndermek için kullanılan bir yöntemdir. Tek farkı bir kere Bitcoin gönderdikten sonra aynı Bitcoin’i başkasına gönderemiyor oluşunuz. Yani; tek seferlik kullanım mevcut. Daha sonrasında yeni bir Bitcoin yaratarak aynı alışverişe devam edebilirsiniz.

Bitcoin’i bir e-mail olarak düşündüğünüzde mantığını anlamak çok daha kolaydır. Basit bir şekilde işleyişi e-mail gibi olan Bitcoin hakkında detaylı analize Bitcoin Wiki ve benzeri adreslerden erişim sağlayabilirsiniz.

Bitcoin Adresleri

Bitcoin, özel şifreleme yöntemleriyle korunur. Her şifre iki anahtardan meydana gelir. Bunlar özel anahtar ve genel anahtar olarak betimlenebilir. Özel anahtar dijital imza için kullanılır ve genellikle şu şekildedir: 19wrFHPLc23rqeeZx1YAb5wjNLr8oDMg7G

Bitcoin adresleri akıllı telefonlarca kolayca taranabilmek için QR kodlarına dönüştürülür ve işlemler bu sayede kısa sürede sonuçlanır. Diğer yandan genel anahtar herkesle paylaşılabilir ve buraya para gönderimi gerçekleştirilebilir. Genel anahtarı hesap numaranız olarak düşünebilirsiniz. Özel anahtar ise kimseyle paylaşılmamalıdır. Özel anahtara sahip olan kişilerin hesaptaki Bitcoinleri kullanma hakkı vardır.

Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin cüzdanlarının mantığı normal cüzdan ile aynı. Bitcoin dijital para birimi olduğu için bu cüzdanlar da dijital ortamda Bitcoinlerinizi korur. Dilediğiniz zaman cüzdanınızdan BTC gönderebilir ve harcama yapabilirsiniz. Gerçek bir cüzdandan tek farkı dijital ortamda dijital paralarınızı koruması. Bunun dışında mantık aynı.

Bitcoin cüzdanları; masaüstü cüzdanları, web cüzdanları ve mobil cüzdanlar olarak ayrılır. Masaüstü cüzdanlardan en popüler olanı Bitcoin Core ve Electrum’dur. Web cüzdanlar ise Blockhain Wallet, Coinbase olarak sıralanabilir. Mobil cüzdan örnekleri ise Simple Bitcoin, Electrum Mobile şeklindedir. Hepsinin ortak özelliği Bitcoinleri korumaktır.

Bitcoin Ağı

Bitcoin ağı Bitcoin madenciliği ve Bitcoin node şeklindeki birçok bilgisayardan oluşur. Herkese açık bir ağ olması sayesinde dileyen Node veya madenci olabilir. Ancak Node olmanın çok büyük bir artısı olmadığından bahsediliyor. Bununla birlikte Node sistemi ayakta tutan en önemli unsurdur. Diğer yandan madencilik de geçtiğimiz aylara kadar tam olarak masrafları karşılamıyordu. Özellikle soğutucuların ciddi maliyetinin olması ve bu ürünlerin sürekli değerinin artması Bitcoin madencilerini zorluyordu. Ancak kurun artmasıyla madencilik tekrar eski kazançlı günlerine geri dönme sinyalini verdi. Bununla birlikte otomatik olarak madencilik için gerekli ürünlerin de fiyatlarının artması bekleniyor.

Kısacası; Bitcoin, madenciler ve node şeklinde adlandırılan iki tip bilgisayarın oluşturduğu ağdır. Madenci bilgisayarlar Bitcoin üretirler. Herhangi bir merkeze veya hükümete bağlı olmadıkları için de diledikleri zaman bu üretimi gerçekleştirebilirler. Node ise bir kazancı olmayan ama sistemin ayakta durmasını sağlayan bilgisayarlardır. Bu iki tip bilgisayar Bitcoin ağını meydana getiriyor.

Yorum Yap