Bithumb Kurucusu Hapis Cezası Alıyor

Bithumb Kurucusu Hapis Cezası AlıyorKripto para borsası Bithumb’un kurucusu Lee Jung-hoon için hapis cezası yolda. İddialara göre 70 milyon dolarlık dolandırıcılık gerekçesiyle Bithumb kurucusu hapis cezası alıyor.

Kripto para sektöründe farklı dolandırıcılık hikayeleri görmeye alıştık. Son dönemde en meşhur dolandırıcılık hikayesi ise spam linklerle hesapları çalmak ve dolandırıcılık yapmak. Buna karşılık tek dolandırıcılık biçimi bu değil. Birçok şirket sahibi illegal yollardan paraları zimmetine geçirmeye de devam ediyor. Böyle bir iddia ile karşılaşan isimlerden biri Bithumb kurucusu Lee Jung-hoon oldu.

Dolandırıcılık suçlamasıyla karşılaşan Lee Jung-hoon, hapis cezasıyla birlikte adeta okların hedefinde olacak. Yatırımcıların ise borsalara karşı güveni bir kez daha zedelenecek. Güney Koreli savcıların, devam eden 70 milyon dolarlık dolandırıcılık davasında Bithumb kurucusu için sekiz yıl hapis cezası talep ettiği bildirildi.

70 Milyon Dolarlık Vurgun

Güney Kore merkezli kripto borsası Bithumb’ın sahibi Lee Jung-hoon, Yonhap News Agency’e göre 100 milyar won, yani yaklaşık 70 milyon dolarlık vurgun yapıldı. Bu dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili ise sekiz yıla kadar hapis cezası olacağı konuşuluyor.

Lee, Temmuz ayında BK Group başkanı Kim Byung Gun’un BXA tokenini listelememekle ilgili dolandırıcılık suçlamalarına maruz kaldı.

Bithumb’ın en önemli yatırımcılarından biri Kim, Lee’nin BXA tokenlerini önceden sattığını, ancak tokeni hiçbir zaman listelemediğini ve fonların özel yatırımcılardan toplandığını iddia etti. Ayrıca Kim, Bithumb’a yaptığı yatırımın doğrudan BK Group tarafından yayınlanan tokenlerden BXA’yı listeleme vaadiyle ilgili olduğunu vurguladı.

Benzer Haberler Gelmeye Devam Ediyor

Kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılıklar gibi kripto paralar üzerinden de dolandırıcılıklar yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda Terra’nın stablecoini UST’nin arkasında birçok mağdur bırakması buna en büyük örnek.

Son dönemde kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılıklar ise yatırımcıları kripto para borsası seçimi noktasında zorluyor. Güvenilir bir şirket bulmanın zorluğunun yanı sıra bu şirketlerin güvenlik ağlarının nasıl olduğunu ve saldırılar sonrasında nasıl reaksiyon vereceğini de araştırmak gerekiyor. Türkiye’de şu an için BtcTürk ve Paribu bu noktada rakiplerinden ayrılıyor ama yaşanan gelişmeler her şeye rağmen ekstra güvenlik önlemleri almanın mantıklı olduğunu işaret ediyor.

Etiketler:

Yorum Yap