Ukrayna’ya Kripto Para Bağışı Yapılıyor

Ukrayna’ya Kripto Para Bağışı YapılıyorRusya saldırısına maruz kalan Ukrayna’ya kripto para bağışı yapılıyor. Saldırının başlamasından bu yana 4 milyon doların üzerinde kripto para bağışı yapıldığı açıklandı.

Kripto paralar özellikle bankacılığın tıkandığı noktalarda son derece kullanışlı. Rusya’nın Ukrayna saldırısında da bunun en büyük örneği yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etme emrini takiben, ülkedeki sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve gönüllü gruplar kripto bağışlarından 4 milyon doların üzerinde para topladı.

Bir STK, yalnızca dün 675.000 dolardan yüksek bir değerde Bitcoin bağışı topladı. Bugünü de eklediğimizde STK’nın bugün topladığı bağış miktarı ise 3.4 milyon dolara ulaştı. Bitcoin bağışının 3 milyon doları tek bir katılımcıdan geldi.

Rusya da Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kripto Para Kullanabilir

Dünya üzerinde ABD yaptırımlarından kaçmak isteyen Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin kripto para kullandığı iddia ediliyor. Rusya’nın da farklı şekillerde yaptırıma maruz kalabileceği konuşuluyor. Bu durumda Rusya’nın kripto paraları kullanabileceği tahmin ediliyor.

Uzman görüşleri, yaptırımların boyutunun Rusya’nın uluslararası para transferlerini engelleme boyutuna ulaşması ile birlikte ülkenin kripto paraları kullanmak için birkaç araca sahip olduğu yönünde. Zira Rusya’nın dijital ruble için araştırmalarına devam ettiği biliniyor. 2020 yılının sonlarından bu yana devam eden geliştirme çabalarında Rus yetkililer, dijital rublenin ABD dolarına daha az bağımlı hale getirme ve yaptırımlara karşı daha dayanıklı olma potansiyeline sahip olduğunu dile getirmişti. Buradaki tek engelin doları bertaraf ederek ticaret yapmayı kabul edecek ülkelerle anlaşma yapmak olduğu düşünülüyor.

Bankacılığın Engellerinden Kaçma Yolu Kripto Paralar

Bankacılık sisteminde sorun yaşamak istemeyen kurum ve kuruluşlar artık bağışları kripto para ile topluyor. Ukrayna’da bunun en somut örneği yaşandı. Birçok STK, bağışları bankacılık sistemi üzerinden toplasaydı çeşitli engellerle karşılaşacaktı ama kripto paralarda bu tarz sorunlar yaşanmadı ve amaca ulaşıldı.

Son dönemde bağış sisteminde kripto paraların daha fazla kullanıldığı biliniyor. Bankacılık sistemi bu tarz bağışları engellemeye devam ettikçe kripto paraların kullanımı biraz daha yaygınlaşacak.

Etiketler:

Yorum Yap