Yeni Bakan Mehmet Şimşek Kripto Paralara Mesafeli

Mehmet Şimşek Kripto ParaYeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın Mehmet Şimşek olmasının ardından kripto para yatırımcıları birçok konuyu merak ediyor. Merak edilen konuların başında Mehmet Şimşek’in kripto paralar nasıl baktığı geliyor. Geçmiş dönemdeki icraatlar, kripto para yatırımcılarını yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kripto paralara mesafeli olduğu sonucuna götürüyor.

Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisinin başına getirilmesinin ardından borsa haftaya yükselişle başlamıştı. Türk lirası ise değer kaybına devam etmişti. Türkiye ekonomisine yönelik gündem oldukça yoğunken cevap bekleyen sorulardan biri de Türkiye’nin kripto paralarla ilgili nasıl bir politika izleyeceği.

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, Mehmet Şimşek döneminde bu sorunun yanıtını arıyor. Henüz Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto paralara yönelik yeni bir açıklama olmadı ancak geçmiş dönemde yapılan açıklamalar, Türkiye’nin kripto para politikası ile ilgili yaklaşımına ışık tutabilir.

Bitcoin Konusunda Uyarmıştı

Mehmet Şimşek, 2015’te Maliye Bakanlığı görevini Naci Ağbal’a devretmişti. Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulunan Şimşek, 2018 yılında Meclise sunulan bir soru önergesine cevap olarak Bitcoin üzerinden kripto paraları değerlendirerek kripto para piyasalarında karşı temkinli bir bakış açısı sergilemişti ve risklerine karşı uyarılarda bulunmuştu.

Mehmet Şimşek, bu yaklaşımıyla birçok ülkenin ekonomi yönetimindeki isimlerle benzer çizgide kalırken sektörün henüz yasal bir düzenlemeye sahip olmamasına dikkat çekerek kripto paraları bir finansal balon şeklinde tanımlamıştı.

Geçtiğimiz yıl kripto para düzenlemeleri yeniden gündeme gelirken yapılan son açıklamalarda mevzuatın genel çerçevesinin hazırlandığı ve Meclise sunulma aşamasına geldiği bilgisi verilmişti. Yeni dönemde ise hazırlanan kripto mevzuatının yeniden gözden geçilerek TBMM’ye sunulması beklenebilir.

Sonuç olarak Mehmet Şimşek, geçmişte kripto paralar konusunda ortak bir fikir birliği olmaması durumunu öne çıkararak sektör hakkında mesafeli olduklarını ve riskli gördükleri görüşüne sahipti. Aradan geçen 5 yılın ardından dünya genelinde kripto paralara yönelik düzenleme anlamında en somut adım Avrupa Birliği’nde onaylanan MiCA yasa tasarısı oldu.

Önümüzdeki dönemlerde MiCA, küresel piyasalar için bir rehber niteliği taşıyabilir ve Türkiye’de de kripto para sektörü için benzer bir yasal zeminin oluşturulabilir.

Etiketler:

Yorum Yap