Putin Rus Yetkililerin Kripto Para Varlıklarını Açıklamasını Zorunlu Kıldı

Putin Rus Yetkililerin Kripto Para Varlıklarını Açıklamasını Zorunlu KıldıKripto paralar konusunda biraz daha şeffaf olmak isteyen Rusya’da Vladimir Putin, Rus yetkililerin kripto para varlıklarını açıklamasını zorunlu hâle getiren kararnameyi imzaladı. Bu kararla birlikte Rus yetkililer Haziran 2021 sonuna kadar sahip oldukları kripto para varlıklarını açıklamak zorundalar.

Rusya’nın kripto para birimlerine daha fazla netlik sağlama girişimleri, halihazırda yürürlükte olan bir yasa olan Dijital ve Finansal Varlıklar (DFA) için yeni bir değişiklikle devam ediyor. Ülke, Rus yetkililerin dijital varlık yatırımlarını 30 Haziran 2021’e kadar açıklamalarını zorunlu kılan bir kararname imzaladı.

Kripto Paralarla İlgili Tüm Bilgiler Açıklanacak

Rusya kaynaklı haberlere göre Devlet Başkanı Vladimir Putin kararı 10 Aralık’ta imzaladı. Ülke yetkilileri, artık kripto para yatırımlarıyla ilgili kapsamlı bilgileri açıklamak zorunda. Bunlar, kendilerine, eşlerine ve çocuklarına ait kripto paraların hangileri olduğu, satın alma tarihini, toplam miktarını ve varlığın ihraççısı hakkında ayrıntılı bilgilerden oluşuyor.

Halihazırda seçilmiş hükümet personelinin yanı sıra, Rusya Federasyonu’nda benzer pozisyonlara başvuran vatandaşlar, federal kamu hizmeti pozisyonları veya federal memurlar da aynı bilgileri vermek zorunda kalacak. Bir başka deyişle; Rusya Federasyonu’nda işe girmek isteyenler tüm kripto para varlıklarını yazılı olarak devlete bildirmek zorundalar.

Henüz zorunlu olmamasına rağmen, Başkan ayrıca Rusya Merkez Bankası da dahil olmak üzere federal ve bölgesel hükümet kurumlarının da karara uymasını tavsiye etti. Putin, bu tür personelin “gelir, mülk ve mülk yükümlülükleri hakkında bilgi sağlama prosedürünü belirlemeye ilişkin yetkileri kullanırken” kripto para yatırımlarının ifşa etmesi gerektiğine inanıyor.

CryptoPotato geçtiğimiz günlerde ülkenin Başbakanı Mikhail Mishustin’in kripto para birimlerinin mülk olarak tanınması gerektiğini söylediğini bildirmişti. Sonuç olarak; sahipleri yasal korumaya güvenebilir ve haklarını mahkemede savunabilirler.

Yalan Beyanın Tespiti Mümkün mü?

Rusya’da alınan bu kararın ardından yetkililerin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Diğer yandan gerçeğin söylenmemesi durumunda da bunun tespitinin yapılamayacağı belirtiliyor. Bir başka deyişle; kripto paralarla yatırım yapan kişiler bunu açıklamadıkları sürece tespit edilmeleri çok kolay olmayacak.

Rusya’da başlayan kripto para varlığı açıklama kararının ilerleyen günlerde farklı ülkelerde de görülebileceği tahmin ediliyor.

Etiketler:

Yorum Yap