Katar’dan Kripto Paralara Yasak

Katar’dan Kripto Paralara YasakOrta Doğu’nun gelişim gösteren ülkelerinden Katar, geçtiğimiz hafta kripto paralarla ilgili yasak ile gündeme geldi. Kripto para işlemlerini yasakladığı belirtilen Katar’ın neden bu şekilde bir yola başvurduğu ise merak konusu.

Dünyanın dört bir yanında legal olarak işlem gören kripto paralar, bazı ülkelerde halen yasak. Kripto paraların mantığını anlayamayan ülkelerin yasaklama yoluna gittiği günümüzde son yasak finansal olarak dikkat çeken ve birçok yatırım yapan Katar’dan geldi. Katar’ın kripto para işlemlerini yasakladığı gündeme bomba gibi düşerken konu hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

Yasaklamanın Sebebi Din Olabilir

Katar Müslüman bir ülke olduğu için bu adımı atmış olabilir. En azından kripto para birimlerini yasaklamasının sebeplerinden biri bu olabilir. Çünkü bilindiği gibi Müslüman ülkelerde Bitcoin ve kripto para birimlerinin haram olup olmadığı tartışılıyor. Diğer yandan İran gibi ülkeler ise ortak bir kripto para çıkararak İslam ülkelerinin kurtulabileceğine inanıyor.

Resmi Açıklama Gelmedi

Uluslararası Yatırım gazetesinin yayınladığı son rapora göre, Katar Finans Merkezi (QFC) Düzenleme Kurumu, “Dijital Varlık Hizmetleri şu anda Katar Finans Merkez’inde ya da Katar Finans Merkez’ine bağlı kuruluşlarda yürütülemez.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen hizmetler geleneksel para-kripto para işlemlerini, kripto para-kripto para işlemlerini, depolama faaliyetlerini ve dijital varlıklarla ilgili finansal hizmetleri içeriyor.

Düzenleyici bahsi geçen yasağın özellikle “para biriminin yerine geçen, dijital olarak takas edilebilen, aktarılabilen ve ödeme ya da yatırım amacıyla kullanılabilen herhangi bir değer” için geçerli olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Katar Finans Merkezi Düzenleme Kurumu’nun neden böyle bir adım atmayı tercih ettiği henüz bilinmiyor.

Bunların yanında Katar merkez bankası 2018’de yaptığı açıklamalarda, ülkede Bitcoin işlemlerinin yasadışı olarak yapıldığını ifade etmişti. Banka o dönemde yaptığı açıklamalarda, “Bu kripto para birimi son derece volatilitelidir ve mali suçlar ve elektronik saldırı için kullanılabilir. Ayrıca garantisi ya da arkasında bir varlık olmadığı için büyük riskler içerir.” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler:

Yorum Yap