Bitcoin Pizza Günü’nde BTCTürk’ten 3.000 Kullanıcısına Pizza

Bitcoin Pizza GünüHer yıl 22 Mayıs’ta kutlanan geleneksel Bitcoin Pizza Günü, bu yıl Türkiye’deki Bitcoin borsalarını da harekete geçirdi. Dominos ile anlaşma yapan BTC Türk 22 Mayıs 15.00 ile 16.00 arasında en az 10 TL’lik BTC satın alan ilk 3000 kullanıcısına iki orta boy pizza hediye etti.

Türkiye’deki en başarılı Bitcoin borsası olan BTCTürk, Bitcoin Pizza Gününü kullanıcılarına ödül vererek geçirdi. Bu başarılı borsada 22 Mayıs günü 15.00 ile 16.00 arasında en az 10 TL’lik BTC satın alan ilk 3.000 kişi iki orta boy pizzanın sahibi oldu.

Kazananlar kısa bir süre içerisinde mail yoluyla bilgilendirildi. Kodları ulaşan kişiler Dominos uygulamasına girerek siparişlerini verdiler.

10 Yıl Önce Bitcoin Pizza Günü Ortaya Çıktı

Dünya Bitcoin Pizza günü bundan tam 10 yıl önce ortaya çıktı. 22 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz isimli bir adam, Papa John’s’tan sipariş ettiği iki büyük boy pizza için bugün milyonlarca dolar değerinde olan 10.000 Bitcoin ödedi. Hanyecz, 1 BTC’nin bir kuruştan az olduğu günlerde Bitcoin’in kaynak koduna katkıda bulunan bir programcı ve Bitcoin madencisi.

On binlerce BTC çıkaran Hanyecz, iki pizza karşılığında 10.000 Bitcoin vereceğini BitcoinTalk’a yazarak Bitcoin kavramının kanıtını göstermeye karar verdi. 17 Mayıs’tan 22 Mayıs’a kadar alıcı bulamayan Hanyecz, Bitcoin Pizza Gününün mimarı oldu.

10.000 BTC Şimdi Yaklaşık 91 Milyon Dolar

O gün 10.000 BTC sadece 30 dolardı. Bugün ise 10.000 BTC, 91 milyon dolardan fazla. Geçen yıl bu konuyla ilgili konuşan Hanyecz, “Gerçek dünyadaki iyi bir ürün için açık kaynaklı internet parası” ile ticaret yapmanın gerçekten harika olduğunu düşündüğünü ve pizza aldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Geriye dönüp bakıldığında, olay Bitcoin’in şu anki fiyatı göz önüne alındığında tuhaf görünüyor. Ancak programcı, iki pizzaya 91 milyon dolar harcadığını düşünmemeye çalışıyor zira o günlerde kripto para biriminin böyle bir değeri yoktu. Eyleminin kripto para birimini bir değişim aracı olarak tanıtmaya yardımcı olduğuna inandığını söyleyen Hanyecz, bunu kendisi yapmasaydı bir başkasının yapacağını belirtti.

Laszlo Hanyecz, Bitcoin dünyasında dünyanın Pizza Günü’ne ilham veren efsanevi bir figür olarak kabul ediliyor ve kripto para birimi topluluğunun üyeleri ilk Bitcoin işleminin yıl dönümünü kutlamaya devam edecek. Türkiye’deki borsaların da bu özel güne özel kampanyalar yapması bekleniyor.

Etiketler:

Yorum Yap