Amerika’nın Dava Ettiği Binance’in Pazar Payı Düşüyor

Binance Diğer Kripto Para Borsaları Gibi Çökecek mi?Binance’in pazar payı düşüyor. Bloomberg tarafından yapılan bir haberde, Binance’in pazar payının son bir yıldır genişleyen düzenleyici baskıların etkisiyle en düşük seviyeye yaklaştığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao‘ya, bu popüler kripto para borsasında yaşanan bir gerilemeyle ilgili olarak dava açtı.

Kaiko verilerine göre, Binance’in spot alım satım pazar payı, 19 Haziran itibariyle %56 seviyesinde ve önceki iki aya göre neredeyse değişmedi. Bu, geçen yıl Ağustos ayında %53,7’ye düştüğünden beri en düşük seviye olarak kaydedildi. Yaşanan düşüşün açılan dava ile ilgisi olduğu tahmin ediliyor.

Düşüşe Rağmen Lider Binance

6 Nisan tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu‘ndan gelen ayrı bir şikayetin ardından, Binance’in günlük pazar payı %47‘ye kadar düşmüştü.

Binance gibi kripto para borsaları üzerindeki baskı, BlackRock Inc gibi geleneksel finansal kurumların da dikkatini çekti ve spot Bitcoin borsa yatırım fonları sunmaya başlamalarıyla arttı. Bu durum, düzenlemeye tabi olan kurumları çekmek için yapılan bir çaba olarak görülüyor.

IntoTheBlock verilerine göre, geçtiğimiz hafta kripto piyasasının canlanmasıyla birlikte, merkezi borsalardan 1,4 milyar doların üzerinde Bitcoin ve Ethereum çekildi.

Bu durum, sadece Binance’in pazar payının düşmediğini, aynı zamanda SEC tarafından da dava edilen ABD merkezli Coinbase’in pazar payının yıl başındaki %7,6’dan Haziran’da %6,8’e düştüğünü gösteriyor.

Düzenleyici kısıtlamaların yatırımcı güvenini azaltmasıyla birlikte, kripto borsalarındaki genel küresel ticaret hacmi azaldı.

Ancak, pazar payındaki düşüşe rağmen Binance hala diğer tüm kripto para borsalarının toplamından daha büyük bir pazar payına sahip. Kripto para birimi veri firması DefiLlama’ya göre, Binance aynı zamanda müşteri tokenlerinin en büyük sahibi olan 59,2 milyar dolarlık bir rezerve sahip.

Binance’in pazar payındaki düşüşle ilgili net yorum yapmak bu sebeplerle şu an için mümkün değil. Bunun güncel haberler sebebiyle yaşanan bir düşüş olduğu tahmin ediliyor. Düşüşün önümüzdeki aylarda devam edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Etiketler:

Yorum Yap