12 Bitcoin’ini Çaldıran Eric Savics’e Bağış Yağıyor

Bitcoin cüzdanıProtocol Podcast sunucusu Eric Savics’e kripto para yatırımcıları yardım eli uzattı. 12 Bitcoin’ini çaldırdığını açıklayan Savics’e 0.7 BTC para gönderildi.

Kripto para dolandırıcılığından nasibini alan isimlerden biri Eric Savics oldu. Protocol Podcast sunucusu Eric Savics, yaklaşık bir hafta önce sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak cüzdanındaki tüm Bitcoinleri kaybettiğini açıkladı. Keep Key adlı Google Chrome uzantısının yanlışlıkla sahte versiyonunu kullanan Savics, cüzdan şifresini kaptırdı.

Savics yedi yıldır birikim yapıyor ve parasını Bitcoin’e aktarıyordu. Bu sayede 12 adet Bitcoin biriktirmeyi başarmıştı. Savics cüzdanındaki bu hemen hemen 120 bin dolarlık Bitcoinlerle ev almayı planlıyordu. Fakat Savics’in cüzdanına sızan hırsızlar cüzdandaki Bitcoinleri çaldılar.

Hırsızlara Seslendi

Savics cüzdanındaki Bitcoinlerin çalındığını fark edince sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Başına gelen olayı anlatan Savics, kripto para camiasına yardım çağrısında bulundu.

Cüzdanındaki Bitcoinleri çalan hırsızlara seslenen Savics bu Bitcoinleri biriktirmek için yedi yıl harcadığını, bu parayla ev almayı hayal ettiğini söyledi. Twitter’dan cüzdan adresini paylaşan Savics hırsızlara “en azından bir kısmını geri gönderin” diye seslendi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao Savics’in bu çağrısına yanıt vererek hırsızların kullandığı adresin kara listeye eklendiğini, bu adresten Binance’e para gönderilmesi halinde Savics’e yardımcı olmaya çalışacaklarını söyledi.

0.7 BTC Toplandı

Blockchain.com verilerine göre Savics bu cüzdanı paylaştıktan sonra cüzdana 93 farklı işlem gönderildi. Savics bu işlemler sayesinde 0.7 Bitcoin topladı. Savics kripto para camiasından neredeyse 7 bin dolar bağış aldıktan sonra konuyla ilgili bir açıklama yapıp bu bağışlara dokunmayacağını söyledi. Twitter’dan bir paylaşım yapan Savics, kendisine para gönderen kişilere seslenerek ona “cüzdan adreslerini atmalarını” istedi.

Savics hırsızların parayı iade etmeleri halinde kendisine bağış yapan herkese geri ödeme yapacağını açıkladı.

Sahte Versiyonlara Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Kripto para sektörü başta olmak üzere hemen hemen her sektörde sahte sitelerle insanların bilgileri ele geçirilmeye çalışılıyor. Bahis sitelerinde de benzer bir durum mevcut. Bu sebeple https güvenli bağlantıya dikkat etmeniz ve orijinal sitede bulunduğunuza emin olmadan işlem yapmamanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorum Yap